Już w sobotę 16 września na 12 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce wystartuje 3.PKO Bieg Charytatywny. Biorąc udział w wydarzeniu, pomagamy potrzebującym dzieciom, którym zostaną sfinansowane posiłki. W Rzeszowie impreza odbędzie się na stadionie Resovii przy ul. Wyspiańskiego 22. Dzieci wystartują o 10.00, a dorośli godzinę później. O idei biegu rozmawiamy z jego ambasadorem Pawłem Korzeniowskim.

Bieg główny ma formę sztafety. Aby wziąć udział w zawodach, należy zebrać pięcioosobową drużynę – warto zachęcić np. rodzinę, przyjaciół czy znajomych. Pobiec mogą nawet osoby, które na co dzień nie są aktywne i nie uprawiają żadnego sportu. Wystarczy, że każdy uczestnik przebiegnie w ciągu godziny choć jedno okrążenie stadionu, czyli 400 m (długości poszczególnych zmian i kolejność zawodników nie mają znaczenia).

Zaangażowanie biegaczy zostanie następnie przeliczone na obiady dla dzieci w 12 województwach, w których odbędzie się wydarzenie. Środki na posiłki przekaże Fundacja PKO Banku Polskiego. Fundacja sfinansuje też budowę siłowni plenerowych – po jednej dla wszystkich miast gospodarzy.

W biegu mogą wystartować osoby, które mają ukończone 15 lat i dokonają opłaty startowej w wysokości przynajmniej 10 zł za zawodnika, czyli 50 zł za cały zespół. Pieniądze te również będą przeznaczone na cel charytatywny.

Zgłoszenia drużyny dokonuje jej kapitan. Warto się pospieszyć, bo limit to 70 drużyn na jeden stadion.
Odbiór pakietów startowych odbędzie się w Biurze Zawodów w dniu biegu w godz. 9.45–10.30. Sztafety wystartują punktualnie o godz. 11.00. Najlepsze ekipy, które pokonają najwięcej okrążeń, zostaną nagrodzone.

Najmłodsi również przyczynią się do wsparcia potrzebujących w swoim województwie. O godz. 10.00, przed głównymi zawodami, wystartuje PKO Bieg Charytatywny Młodych, czyli biegi krótkodystansowe dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Limit to 350 dzieci na stadion, a opłata wynosi 5 zł za osobę.

Zapisy na wszystkie biegi ruszą 2 września o godz. 11.00 na stronie internetowej: PKO Bieg Charytatywny. Każdy uczestnik otrzyma koszulkę i pamiątkowy medal.

W ubiegłym roku w trakcie 2.PKO Biegu Charytatywnego 6224 zawodników w całej Polsce pokonało 32 391 okrążeń stadionów, co równa się 12 956 km. Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała wówczas 632974 zł na posiłki dla dzieci.

Zobacz też nasze archiwalne wideo: PKO Bieg Charytatywny w Rzeszowie


Rozmowa z Pawłem Korzeniowskim, pływakiem, ambasadorem 3. PKO Biegu Charytatywnego, który odbędzie się 16 września w Rzeszowie i jednocześnie w 11 innych miastach w całej Polsce.

Będzie Pan na 3. PKO Biegu Charytatywnym w Rzeszowie. Dlaczego zdecydował się Pan wesprzeć tę inicjatywę?
To bardzo cenna inicjatywa. Cieszę się, że po raz pierwszy będę ambasadorem PKO Biegu Charytatywnego organizowanego przez PKO Bank Polski. Najważniejszy jest cel tego wydarzenia – wsparcie potrzebujących dzieci. Dodatkowo istotne są rywalizacja i dobra zabawa, która towarzyszy sztafecie. Ja również wezmę w niej udział.

Potrzebujących można wspierać w różny sposób, np. przekazując 1 proc. podatku. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zaangażowanie w różnego rodzaju akcje czy np. wzięcie udziału w biegach charytatywnych.
Angażując się, zazwyczaj łączymy przyjemne z pożytecznym. Nie ma większej satysfakcji niż ta, gdy przy dużym wysiłku fizycznym wspieramy innych ludzi. Biegnąc, przy okazji dbamy o własną kondycję i zdrowie.

Czy Polacy są aktywni sportowo?
Nie jest najlepiej. Jeszcze kilka lat temu powszechne były zwolnienia dzieci z zajęć WF-u. Ludzie nie lubią się męczyć. A przecież nie chodzi o jakiś ogromny wysiłek czy zdobywanie tytułów sportowych, ale po prostu o ruch.

align="ustawienie"

Aktywność sportowa wpływa na nasze zdrowie. Jak w takim razie zachęcić jeszcze więcej osób do uprawiania sportu?
Uprawianie sportu ma wiele zalet. I to należy wszędzie przypominać. Przede wszystkim lepiej się czujemy, a nasza kondycja się poprawia. Fajnie jest się po prostu ruszać.

W lutym tego roku ogłosił Pan zakończenie kariery. Skąd taka decyzja?
Przyszedł już na mnie czas, starzeję się. 32 lata to dość zaawansowany wiek w takim sporcie jak pływanie. Przyszedł czas na młodych sportowców, którzy pływają bardzo szybko. Było to widać podczas mistrzostw świata w Budapeszcie. Powiększyła mi się rodzina – mam czteromiesięczne dziecko.

Z którego osiągnięcia sportowego jest Pan najbardziej dumny?
Myślę, że ze wszystkich po kolei – bez tych wcześniejszych medali nie byłoby tych następnych. Każdy medal, nawet z zawodów wojewódzkich czy klubowych, jest dla mnie ważny. Każdy z nich nakręcał mnie na kolejne wyzwania i mocno mobilizował do dalszej pracy.

Niedawno zaczął Pan swoją przygodę z triatlonem. Jak to jest być debiutantem w tym sporcie? Dlaczego akurat tą dyscypliną się Pan zainteresował?
Pływanie jest częścią triatlonu, stąd wybór tego sportu. Poza tym uprawia go kilku moich znajomych. Dodatkowo lubię biegać i jeździć na rowerze. Uprawiam triatlon od kilku miesięcy, robię już postępy i jestem bardzo zadowolony. Nie mógłbym pracować za biurkiem, kocham sport.

Udziela się Pan charytatywnie, wspomagał Pan akcję w Sudanie, teraz biegi charytatywne i pomoc dzieciom. Co sprawiło, że angażuje się Pan w takie działania?
Lubię i chcę pomagać również poprzez moją aktywność sportową. Niedawno brałem udział w triatlonie, którego organizator przekazał pieniądze na żywność i wodę dla dzieci z Sudanu Południowego. Przy okazji rywalizacji sportowej i dobrej zabawy w realny sposób można poprawić czyjś los.

Co chciałby Pan przekazać uczestnikom 3. PKO Biegu Charytatywnego?
Żeby się dobrze bawili, ponieważ robimy to również dla siebie samych, i żeby czerpali z tego przyjemność. Powodzenia 16 września!

Paweł Korzeniowski - Wielokrotny medalista, rekordzista Polski i uczestnik igrzysk olimpijskich. Zdobył m.in. złote medale w pływaniu na 200 m w stylu motylkowym na mistrzostwach świata w Montrealu w 2005 r., mistrzostwach Europy w Budapeszcie w 2006 r., w Eindhoven w 2008 r., a także w Budapeszcie w 2010 r. Ambasador 3. PKO Biegu Charytatywnego.
Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!