MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzów. Dzień Hutnika 2024 w Muzeum Hutnictwa - zobacz ZDJĘCIA. Mnóstwo zajęć i warsztatów na Florianfeście

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wideo
od 12 lat
CHORZÓW. 4 maja tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Hutnika. Chorzów ma szczególne powody do świętowania - jest po pierwsze miastem o bardzo długiej i bogatej tradycji hutniczej. Po drugie - patronem tej miejscowości jest św. Florian, który opiekuje się "ludźmi ognia'. Zobacz co przygotowało Muzeum Hutnictwa na kolejnym Florianfeście.

Więcej zdjęć ZOBACZ TUTAJ

Florianfest 2024. Chorzowianie (i nie tylko) świętują Dzień Hutnika

Kiedyś organizacją Dnia Hutnika zajmowały się liczne zakłady hutnicze obecne w regionie. Dziś w tym sektorze gospodarki nie jest już zatrudnionych tyle osób, ile było np. w czasach PRL-u. Od czasu powstania Muzeum Hutnictwa w Chorzowie postawiono duży nacisk na obchody tego dnia związanego z historią miasta. W ramach święta placówka organizuje Florian Fest.

- Nadajemy temu wydarzeniu, czyli Dniu Hutnika połączonego z Dniem Świętego Floriana (patrona miasta Chorzowa) wymiar rodzinnego pikniku, który łączy jakby w sobie elementy sacrum i profanum. W tym roku zorganizowaliśmy po raz drugi także pochód Ludzi Ognia, który odbył się na Chorzowie Batorym. Wzięli w nim udział reprezentanci branży hutniczej, instytucje kultury i samorządu miasta Chorzowa, organizacji związkowych, mieszkańców – mówi Adam Kowalski dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Florian Fest ma za zadanie nie tylko mówić o hutniczej przeszłości miasta, ale także integrować lokalną społeczność. W Muzeum Hutnictwa świętowanie rozpoczęło się o godzinie 14.00 biesiadą hutniczą z „Power of Winds” – koncertową orkiestrą dętą. Na sobotnie popołudnie zaplanowano także m.in. pokazy chemiczne dla dzieci, spektakl „Wieczorynka Hutnicze Love Story”, warsztaty robotyki, szycia przytulanek związanych ze śląskimi potworami, turniej skata, warsztaty odlewania aluminium, czy też „Fajermageddon – Survival Hutniczy dla rodzin z dziećmi”.

Nie zabrakło również możliwości obejrzenia z przewodnikiem różnych miejsc w Chorzowie. Tym razem zaproszono na zwiedzanie kościoła Elżbiety wraz z okalającym cmentarzem, kościoła im. Lutra, kościoła pw. św. Antoniego oraz św. Jadwigi. Odbyły się także spacery po terenach byłej Huty Kościuszko i po Kolonii Kalidego. Lista uczestników, na te wydarzenia, na które obowiązują zapisy (ze względu na ograniczoną liczbę uczestników) zostały w zdecydowanej większości „zamknięte” jeszcze przed 4 maja.

- Jeżeli chodzi o imprezy stałe, które się odbywają cyklicznie w muzeum, to, (nie licząc Nocy Muzeów, która ma swoją zupełnie inną specyfikę), Florian Fest jest imprezą, która cieszy największym zainteresowaniem. To nasz flagowy, autorski pomysł. – dodaje dyrektor muzeum.

Muzeum wraz z innymi podmiotami stara się, aby obchody Dnia Hutnika zostały wpisane na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego. Już 7 maja zbierze się w tej sprawie odpowiednia komisja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto