Gdzie jechać na wakacje? Te kraje otwierają się na turystów

Tomasz Kazanecki
Tomasz Kazanecki
Tak będzie wyglądała turystyka i wakacje w 2020? Przeczytaj, jak kraje zapatrują się na podróże w nowej rzeczywistości.


Zobaczcie przykłady na kolejnych zdjęciach. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak będzie wyglądała turystyka i wakacje w 2020? Przeczytaj, jak kraje zapatrują się na podróże w nowej rzeczywistości. Zobaczcie przykłady na kolejnych zdjęciach. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Canva.com / Autor: Artem Beliaikin
Wakacje 2020 mogą być inne, niż dotychczas, ale wcale nie muszą. O odmrażaniu turystyki mówi się coraz śmielej, mimo tego, że koronawirus nie odpuścił. Czy to oznacza, że wcale nie jesteśmy skazani na wakacje w kraju? To zależy od współpracy między krajami i jakie przyjmą obostrzenia. Część Polaków wcale nie ma zamiaru rezygnować z zagraniczych wojaży. Pamiętać jednak należy o pandemii koronawirusa i o tym, że COVID-19 z nami zostanie.

Gdzie jechać na wakacje 2020

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na wakacje, kiedy w końcu będzie można wziąć głęboki oddech od codziennego życia. Jednak czy wakacje w czasie pandemii koronawirusa to dobry pomysł? Pytań jest o wiele więcej, bo czy wyjazd na wakacje będzie możliwy również poza granice naszego kraju?

Do niedawna mogliśmy tylko pomarzyć o zagranicznym urlopie, jednak teraz pojawił się cień szansy.

TAK BĘDĄ WYGLĄDAŁY WAKACJE 2020
TE KRAJE OTWIERAJĄ SIĘ NA TURYSTÓW

Kraje, które są popularnymi kierunkami turystycznymi stopniowo zaczynają znosić restrykcje i planują otwarcie swoich granic oraz przyjęcie turystów. Być może już od drugiej połowy czerwca będziemy mogli wybrać się do krajów Europy. I mimo że politycy zachęcają nas do tego, żeby tegoroczne wakacje spędzić w kraju, to wielu Polaków ma w planach spędzić urlop na pięknych zagranicznych plażach.

Musisz to znać

Trzeba jednak pamiętać, że mimo znoszenia restrykcji przez kraje, nadal będą obowiązywały pewne ograniczenia i obostrzenia, do których trzeba będzie się stosować ze względów bezpieczeństwa - bo miejmy na uwadze, że pandemia koronawirusa nie wygasła i nadal istnieje ryzyko zakażenia się COVID-19.

Podróże a koronawirus. Co mówi UE i Komisja Europejska?

Według oficjalnych zaleceń, jakie wydała Komisja Europejska każdy kraj, który należy do Wspólnoty będzie samodzielnie decydował o tym, czy w te wakacje zezwoli na przyjazd turystów z zagranicy. Aby kraje Wspólnoty mogły przyjmować turystów muszą przede wszystkim podjąć decyzję o otwarciu swoich granic oraz o zlikwidowaniu obowiązki poddania się kwarantannie na okres 14 dni. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie sytuacji, w której wybiera się na urlop zagranicą i musi spędzić w danym kraju 14 pierwszych dni na przymusowej kwarantannie.

Wiadomym jest, że bezpieczeństwo podczas podróży, w trakcie podróżowania i podczas powrotu do domu – jest priorytetem. Dlatego też Komisja Europejska wydała szereg wytycznych dla wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej. Wytyczne dotyczą zarówno podróżujących, jak i przedsiębiorstw turystycznych. Będą one obowiązywać:

 • rządy krajowe,
 • mniejsze hotele i pensjonaty,
 • międzynarodowe koncerny oraz globalne przedsiębiorstwa,
 • platformy internetowe, które działają na zasadach AirBnB.

Internet się śmieje

Jak czytamy na łamach gazeta.pl w tym temacie wypowiedziała się sama komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides:

Jesteśmy świadomi, jak wielu Europejczyków czeka na nadejście lata i wakacyjne podróże. Ich ogromne wyrzeczenia w ciągu ostatnich miesięcy sprawiają, że obecnie możliwe jest bardzo ostrożne i stopniowe otwieranie sektora.

Dopóki jednak wirus wciąż krąży między nami, znoszenie ograniczeń i turystyka nie będą wolne od ryzyka. Musimy zachować czujność, ograniczyć kontakty personalne i stosować rygorystyczne środki ostrożności w zakresie zdrowia w całym ekosystemie turystycznym i transportowym, aby w jak największym stopniu zapobiec wystąpieniu nowych ognisk choroby. Nie pozwolimy, by nasze wysiłki poszły na marne. - mówi Kyriakides.

15 maja Komisja Europejska wydała specjalne wskazówki dla podróżnych i przedsiębiorstw.

Podróże 2020 czas start? Od kiedy?
Jak podaje Komisja Europejska w swoich wytycznych: W miarę znoszenia ograniczeń wewnątrz kraju organy krajowe powinny również stopniowo znosić ograniczenia na granicach. W przypadku gdy nie jest możliwe całkowite usunięcie kontroli, powinny być one przynajmniej częściowo rozluźnione w odpowiednio ukierunkowany sposób. Organy krajowe powinny przekazywać obywatelom pełne, jasne i aktualne informacje.

Wytyczne dotyczące podróżowania podane przez KE są bardzo konkretne:

Rezerwacja biletu

 • pasażerowie w miarę możliwości powinni zarezerwować bilet online w celu zmniejszenia tłoku, np. przy automatach biletowych,
 • przewoźnicy mogą doradzać za pośrednictwem swoich stron internetowych, jak uniknąć godzin szczytu i odpowiednio zaplanować podróż.

Rozpoczęcie podróży

 • pasażerowie o ile to możliwe, powinni zgłaszać się do odprawy z wyprzedzeniem i drogą elektroniczną, jeśli przewoźnik tak radzi, należy przyjeżdżać na dworzec, lotnisko lub do portu wcześniej i zawsze przestrzegać zasad utrzymywania dystansu fizycznego (1,5–2 m), na dworcu, w porcie lub na lotnisku może być konieczne noszenie maski,
 • stacje, porty, lotniska - powinny zapewnić regularne sprzątanie i dezynfekcję, powinny udostępniać płyn do dezynfekcji rąk mogą usuwać stoliki i ławki w celu uniknięcia tłoku powinny zapewniać dystans między pasażerami w punktach odprawy bagażu, w punktach kontroli bezpieczeństwa i kontroli granicznej oraz podczas wchodzenia na pokład.

Podczas podróży

 • pasażerowie mogą być zobowiązani lub zachęcani do noszenia masek mogą być oddzieleni od siebie, zwłaszcza jeśli podróżują samotnie mogą być proszeni o wsiadanie przez tylne drzwi, by chronić samych siebie i kierowcę; na pokładzie mogą nie mieć możliwości zakupu, m.in. żywności i napojów – chodzi o unikanie kontaktu bezpośredniego,
 • przewoźnicy mogą być zobowiązani do ograniczenia liczby pasażerów na pokładzie mogą być zobowiązani do zamontowania barier ochronnych między pasażerami a kierowcą powinni zapewniać odpowiednią wentylację powinni mieć strategię działania na wypadek gdy podczas podróży pasażer zachoruje lub zacznie wykazywać objawy powinni regularnie czyścić i dezynfekować pojazdy powinni w miarę możliwości wprowadzić automatyczne otwieranie drzwi, aby pasażerowie nie musieli dotykać przycisków i klamek powinni zapewnić na pokładzie żel do dezynfekcji.

Przyjazd do hotelu

 • należy przestrzegać zasad zachowania bezpiecznej odległości: we wszystkich ogólnodostępnych pomieszczeniach hotelu należy zachować odległość 1,5–2 m od innych osób,
 • kichając lub kaszląc, zasłoń nos lub usta chusteczką higieniczną, jeśli nie masz chusteczki, kichaj w łokieć higiena rąk: myj ręce mydłem, używaj ręczników jednorazowych lub automatycznych suszarek do rąk oraz płynu do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu; noś maskę.

Obejrzyj dokładnie

Koniec podróży

 • należy pamiętać o zachowaniu odległości przy odbiorze bagażu, jeżeli inny pasażer zostanie zdiagnozowany na obecność koronawirusa wkrótce po podróży, możliwe że odpowiednie służby skontaktują się z Tobą i zostaną zastosowane środki ostrzegawcze i zmniejszające ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa,
 • może się to odbywać za pośrednictwem aplikacji mobilnych, których stosowanie jest dobrowolne i które zapewniają najwyższy stopień ochrony danych osobowych.

Odwołana podróż

 • pasażerowie mają prawo do zwrotu kosztów biletu lub do otrzymania alternatywnej oferty mogą zgodzić się na przyjęcie bonów oferowanych przez przewoźnika,
 • przewoźnicy powinni zagwarantować ubezpieczenie bonów na wypadek niewypłacalności powinni zadbać o atrakcyjność bonów, np. ich ważność przez 12 miesięcy od daty wydania możliwość ich wykorzystania na tej samej trasie i na tych samych warunkach możliwość ich wykorzystania do nowych rezerwacji i przeniesienia ich na inne osoby bez dodatkowych kosztów.

Szumowski: Wakacje w kraju można rezerwować

Na łamach Super Expresu minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że można rezerwować rodzinne wakacje w kraju.

Szumowski zapytany podczas wywiadu w SE o to, czy planuje tegoroczny urlop odpowiedział:

- Ja akurat nie planuję. Na razie planuję przeżyć do następnego dnia. Ale wakacje rodzinne już są możliwe. Otworzyliśmy przecież hotele i pensjonaty.

Minister Zdrowia dodatkowo podkreślił podczas tego wywiadu, że mimo iż przyszłość zorganizowanych kolonii i obozów jest niepewna, to można zarezerwować urlop w gronie rodzinnym jest. I to już w lipcu czy sierpniu.

Zobacz koniecznie

Kiedy otwarcie granic w Polsce?

Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie granic i izolacje narodowe w wielu krajach Europy. Te ograniczenia zostały wprowadzone, aby pandemia nie rozprzestrzeniała się aż tak drastycznie i żeby nie przenosić zakażeń COVID-19 z kraju do kraju. Niektóre z państw Europy wprowadziły również przymusową 14 dniową kwarantannę, która obowiązuje osoby przekraczające ich granice. Oprócz tych obostrzeń wprowadzono również kontrole na granicach państw. Według najnowszych informacji mają one u nas trwać do 12 czerwca.

Jeśli chodzi o otwarcie polskich granic, to ministerstwo utrzymuje, że ta decyzja będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej w kraju.

My również zakładamy, że jeśli sytuacja będzie się rozwijać nie w szybszym tempie niż ma to miejsce teraz, to po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic. Mówię to z dużą rezerwą. - powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz na antenie Polsat News:

W wywiadzie dla Polsat News wicepremier mówiła również, że “nie wyklucza także tworzenia stref turystycznych z krajami sąsiadującymi z Polską.”

Źródło: Polsat News, Radio Zet, WP, Gazeta.pl, O2, ec.europa.eu, Polska Times.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Materiał oryginalny: Gdzie jechać na wakacje? Te kraje otwierają się na turystów - Podkarpackie Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na podkarpackie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie