MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dawniej obchodzono Wigilię? Choinka, prezenty i wigilijny stół na archiwalnych zdjęciach. Zobaczcie!

JK
Narodowe Archiwum Cyfrowe, 1931
Wigilia to niezwykły i ważny moment, dla niektórych jest to najbardziej magiczny i wzruszający wieczór w roku. Składanie sobie życzeń, wspólna wieczerza, śpiew i obdarowywanie najbliższych to tylko kilka komponentów składających się na ten szczególny czas. O ile jednak w ciągu ostatniego stulecia pewne tradycje niewiele się zmieniły, o tyle uwarunkowania historyczne znacząco wpływały na charakter świąt. Jak dawniej obchodzono Wigilię i Boże Narodzenie? Zobaczcie zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wigilia kiedyś i dziś

Przed wojną Wigilia była najważniejszym momentem świąt. Nie bez powodu przypadała na noc z 24 na 25 grudnia - swego czasu uważaną za najdłuższą w roku. Po odzyskaniu niepodległości święta zyskały nowy wymiar - nikt nie był więziony, można było kupować patriotyczne prezenty oraz śpiewać po polsku.

1931Boże Narodzenie w Warszawie - członkowie rodziny przy stole wigilijnym.Wigilia Bożego Narodzenia była obchodzone niezwykle uroczyście, lecz z zachowaniem
1931

Boże Narodzenie w Warszawie - członkowie rodziny przy stole wigilijnym.

Wigilia Bożego Narodzenia była obchodzone niezwykle uroczyście, lecz z zachowaniem tradycji. Na stole znajdował się opłatek, dodatkowe nakrycie i siano pod obrusem. Suta kolacja, prezenty i wielka choinka to obraz świąt międzywojennej Polski.

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dodatkowe nakrycie na stole zyskało szczególne znaczenie w ciężkich latach wojennych. Praktycznie każda rodzina straciła bliskich, stąd puste miejsce stawało się jeszcze bardziej symboliczne, niż zazwyczaj. Wigilie często odbywały się w szpitalach, przytułkach dla sierot czy na froncie.

Czytaj więcej i zobacz pełne fotografie w galerii.

Po wojnie rozbite rodziny mogły się znów zjednoczyć przy wspólnej wieczerzy. Lata 50. to moment, w którym na wigilijnym stole pojawił się obowiązkowy do dziś karp - stając się ważnym orężem politycznym komunistycznej władzy.

1967Literaci odwiedzający szkołę w Konstancinie podczas świąt Bożego Narodzenia.Lata 60. to czas względnej, "małej stabilizacji", choć
1967

Literaci odwiedzający szkołę w Konstancinie podczas świąt Bożego Narodzenia.

Lata 60. to czas względnej, "małej stabilizacji", choć w sklepach brakowało podstawowych produktów - co też mocno utrudniało przygotowanie świąt. Świąteczną rozrywką stały się programy telewizyjne, w tym słynne "Tele-Echo".

Narodowe Archiwum Cyfrowe

W 1972 roku pojawiają się w sklepach niecodzienne produkty - dezodoranty, peruki i pomarańcze. Polacy po raz pierwszy od ponad 30 lat mogą skosztować egzotycznych owoców. Święta w latach 80. wyglądały podobnie do obecnych, choć sklepy świeciły pustkami. Najbardziej pożądane prezenty pochodziły z Pewexu lub Baltony. Dopiero lata 90. rozpoczynają erę świąt komercyjnych. Pod choinką lądują filmy video i gry komputerowe, a stół wigilijny ugina się od potraw.

Czytaj więcej i zobacz pełne fotografie w galerii.

Święta 2020 w dobie pandemii

Jak będą wyglądały święta w 2020 roku? Ze względu na pandemię COVID-19 będą na pewno inne niż dotychczas. Rząd planuje wprowadzenie restrykcji ograniczających liczbę osób przy wigilijnym stole. Co na ten temat mówi rzecznik prasowy rządu, Piotr Müller?

Projekt rozporządzenia, który jest aktualnie w konsultacjach, mówi wyraźnie, że oprócz domowników, którzy na co dzień ze sobą mieszkają, w gospodarstwie domowym podczas spotkania może przebywać dodatkowych pięć osób spoza gospodarstwa domowego.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podkarpackie.naszemiasto.pl Nasze Miasto