MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert wiosennej harmonii 2024 w UKW w Bydgoszczy. Zdjęcia

Weronika Mistrzak
W bydgoskiej sali koncertowej Collegium Copernicanum odbył się koncert poświęcony twórczości trzem wybitnym, polskim kompozytorom. Za sprawą Dariny Gapicz i Marianny Sybirakow, zgromadzeni tego dnia poczuli pełną wiosnę
W bydgoskiej sali koncertowej Collegium Copernicanum odbył się koncert poświęcony twórczości trzem wybitnym, polskim kompozytorom. Za sprawą Dariny Gapicz i Marianny Sybirakow, zgromadzeni tego dnia poczuli pełną wiosnę Weronika Mistrzak
Podczas środowego koncertu, wiosennej harmonii w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, przybliżono muzyczną twórczość Piotra Perkowskiego, Karola Szymanowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Zobaczcie zdjęcia.

W środę 7 maja 2024 roku, w sali koncertowej Collegium Copernicanum w Bydgoszczy, odbył się koncert poświęcony twórczości trzem wybitnym, polskim kompozytorom. Za sprawą Dariny Gapicz i Marianny Sybirakow, zgromadzeni tego dnia poczuli pełną wiosnę.

W ramach projektu dofinansowanego przez Stowarzyszenie ZASP (Związek Artystów Scen Polskich), Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wraz z Wydziałem Edukacji Muzycznej, pomógł w organizacji koncertu, upamiętniającego i przybliżającego innym, muzyczną twórczość Piotra Perkowskiego, Karola Szymanowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego.

Piotr Perkowski – (urodzony 17 marca 1901 roku w Oweczacze na Ukrainie, zmarł 12 sierpnia 1990 roku w Otwocku); w czasie okupacji utworzył Polnische Rotes Kreutz Transportgruppe w celu ewakuowania z Warszawy młodzieży walczącej w AK, rannych i chorych. Został pierwszym prezesem Związku Kompozytorów Polskich oraz Krakowskiego Towarzystwa Operowego.

Do jego najważniejszych kompozycji, które mogliśmy usłyszeć w wykonaniu duetu: Marianna Sybirakow (fortepian) i Darina Gapicz (mezzosopran), należą: "Spójrz, już kwitną astry białe " , "Modły słałem z głębi duszy" , "Szu, Szu!" , "O, jakże dłuży mi się czas..." oraz "Biedny domek opuszczony" .

Karol Szymanowski – jego data urodzenia nie jest dokładnie znana. Polski kompozytor z ukraińskimi korzeniami. Zamiłowanie do muzyki wyniósł z domu, gdzie ojciec grał na fortepianie i wiolonczeli, brat był pianistą, z kolei jedna siostra śpiewała sopranem a druga pisała teksty do utworów Karola.

W świecie muzyki, zasłynął przede wszystkim z cyklu Pieśni do słów Jamesa Joyce'a którego repertuar przybliżyła nam Marianna Sybiriakova-Khiklovska , prezentując swój talent gry na fortepianie.

W gronie wielkich kompozytorów, których twórczość przypomniano, znalazł się również pewnie bardziej znany szerszej publiczności niezwiązanej ze światem muzyki, Ignacy Jan Paderewski, którego muzyczne arcydzieła, swoim pięknym operowym wokalem przedstawiła nam Darina Gapicz w fortepianowym akompaniamencie Marianny Sybirakow.

W repertuarze znalazły się takie utwory jak:

  • Naguere,

  • Lune froide,

  • Un Jeune patre,

  • Le ciel est tres bas,

  • Querelleuse oraz La nonne.

Ignacy Jan Paderewski – data jego narodzin nie jest dokładnie znana, jednak jest kolejnym kompozytorem, który urodził się na Ukrainie, a dokładniej we wsi Kuryłówka. Oprócz tego, że był wybitnym kompozytorem, na kartach polskiej historii zapisał się również jako działacz niepodległościowy, mąż stanu; premier i minister spraw zagranicznych w 1919 roku. To jego twórczość i osiągnięcia Polacy pamiętają i doceniają najbardziej. Na mapie Polski, znajdziemy mnóstwo miejsc którym patronuje m.in. szkoły, parki czy osiedla. W Bydgoszczy jego nazwiskiem nazwano Filharmonię Pomorską, a Towarzystwo Muzyczne w Bydgoszczy, co trzy lata organizuje Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego. Patronuje również bydgoskiemu portowi lotniczemu, a od 2018 roku V Liceum Ogólnokształcącemu.

Zdjęcia z koncertu wiosennej harmonii 2024 w UKW w Bydgoszczy znajdziecie w naszej galerii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto