Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebieg samochodów w Rzeszowie. Jesteśmy na 9. miejscu w Polsce!

Dariusz Dziopak
Dariusz Dziopak
Niemal 176 tys. kilometrów - tyle ma na liczniku przeciętny samochód zarejestrowany w Rzeszowie. To najlepszy wynik, czyli najniższy przebieg na Podkarpaciu. Rzeszów jest także wysoko wśród miast wojewódzkich.

Jaki przeciętny przebieg mają samochody w Polsce? Eksperci rankomat.pl, bazując na deklaracjach kierowców korzystających z porównywarki OC, przygotowali listę największych 84. miast w Polsce, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem.

Przeciętny przebieg samochodów. Rzeszów na 9. miejscu w Polsce

Według wyliczeń ekspertów rankomat.pl, przeciętny samochód w Rzeszowie przejechał 176 tys. kilometrów. W województwie podkarpackim to najlepszy wynik. To również jedna z najlepszych średnich w Polsce. Na liście 84 miast Rzeszów znalazł się na 9. miejscu. Spośród miast wojewódzkich wyżej w rankingu znalazło się jedynie kilka:

  • Wrocław,
  • Katowice,
  • Poznań,
  • Kraków
  • Warszawa.

Od Warszawy, która jest liderem zestawienia, Rzeszów dzieli różnica w średnim przebiegu samochodów ok. 17 tys. km. Wyżej od Rzeszowa znalazły się też: Tychy, Piekary Śląskie i Tarnów.

Inne miasta z województwa podkarpackiego, które znalazły się w zestawieniu, uplasowały się niżej:

  • Mielec zajął 13. miejsce (177 tys. km),
  • Stalowa Wola 50. miejsce (191 tys. km),
  • Przemyśl 62. miejsce (196 tys. km).

Średni przebieg samochodów. Podkarpackie wysoko w tabeli

Deklarowany przez kierowców przebieg samochodów z województwa podkarpackiego wynosi średnio 195 tys. km. W rezultacie podkarpackie znalazło się na 7. miejscu listy, przed województwami: pomorskim (197 tys. km), kujawsko-pomorskim (198 tys. km) i podlaskim (199 tys. km).
Najlepiej w zestawieniu rankomat.pl wypada Małopolska. Przeciętne auto z województwa małopolskiego przejechało do tej pory 177 tys. km.

Na co ma wpływ przebieg pojazdu

Przebieg pojazdu wpływa na zużycie podzespołów. Więcej kilometrów na liczniku to większa szansa na awarię. Liczba przejechanych kilometrów ma także wpływ na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego.

Wysoka pozycja Rzeszowa w rankingu ma swoje odzwierciedlenie w wysokości składki OC. W III kwartale bieżącego roku kierowcy z Rzeszowa za OC płacili średnio 625 zł. To mniej od średniej krajowej (678 zł), ale więcej od średniej wojewódzkiej (554 zł).

Jeżeli spojrzeć na ceny OC w innych miastach wojewódzkich, to Rzeszów znalazł się w czołówce zestawienia – mniej za obowiązkową ochronę ubezpieczeniową płacili jedynie właściciele samochodów z Opola (615 zł). Drożej było np. w Kielcach (651 zł).

Rankomat.pl zaznacza, że przebieg pojazdów to tylko jeden z czynników branych pod uwagę przez ubezpieczycieli podczas wyceny polisy.

- Na cenę OC wpływa także historia ubezpieczenia kierowcy czy dane techniczne jego pojazdu. Równie ważne mogą być: sieć i rodzaj dróg, którymi się porusza, liczba ich użytkowników i statystyki wypadkowe, które przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku w tym regionie

- zaznacza Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Produktu rankomat.pl.


ZOBACZ TEŻ: Pijany jechał 131 km/h. Zatrzymali go policjanci z rzeszowskiej grupy SPEED

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na podkarpackie.naszemiasto.pl Nasze Miasto