Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, kiedy uczelnie z Podkarpacia rozpoczynają rekrutację

Beata Terczyńska
Mariusz Kapała/Polska Press
Uczelnie na Podkarpaciu czekają na kandydatów. Oferują nowe kierunki studiów i nowe specjalności. Znajdź kierunek dla siebie.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Uczelnia ma w ofercie na nowy rok akademicki przygotowała 25 kierunków studiów i odrębnych ścieżek kształcenia na studiach I i II stopnia. Zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim. Rekrutacja rozpoczęła się 1 kwietnia i potrwa do 30 lipca.
Ogłoszenie wyników: 8 sierpnia. Jeden z nowych kierunków to gospodarka i administracja publiczna.

- Coraz częściej poszukiwani są specjaliści zajmujący się administracją i gospodarką - zwraca uwagę Monika Lewińska, rzecznik WSIiZ w Rzeszowie. -Potwierdzeniem tej sytuacji stanowią choćby ostatnie doniesienia, że w Rzeszowie zostanie usytuowany sekretariat Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina - instytucji unijnej odpowiedzialnej za dysponowanie pieniędzy dla regionów przygranicznych.

Oferowane specjalności na tym kierunku to gospodarka w specjalnych strefach ekonomicznych i gospodarka transgraniczna.

Kolejna nowość to media cyfrowe i komunikacja wizerunkowa. Jak zwracają uwagę na uczelni - jedyny taki kierunek studiów w Polsce. Wśród specjalności są: branding i public relations, dziennikarstwo online i social media.

Kolejną nowością jest psychologia w zarządzaniu. Do wyboru są specjalności: zarządzanie zasobami ludzkimi i psychologia zachowań konsumenckich. Przed rokiem w WSIiZ najbardziej obleganymi kierunkami na studiach licencjackich były: zarządzanie i ekonomia, grafika komputerowa i produkcja multimedialna, filologia angielska oraz odrębna ścieżka kształcenia: specjalność tłumaczeniowa z językiem chińskim, fizjoterapia, kosmetologia i dietetyka, a na studiach inżynierskich: informatyka i programowanie oraz logistyka.
Zobacz kolejne oferty uczelni:

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie

W Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie, która od października zmienia nazwę na Rzeszowska Szkoła Wyższa, rekrutacja rozpocznie się 1 czerwca. Maturzyści mają do wyboru 4 kierunki studiów i kilkanaście specjalności. Najważniejszą nowością będzie specjalność: administracja bezpieczeństwa narodowego.

- Jest to propozycja dla osób wybierających studia na kierunku administracja - mówi Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA. - Adresowana jest do osób, które przyszłość wiążą z pracą w różnych służbach zajmujących się bezpieczeństwem państwa. Podczas studiów dowiedzą się, w jaki sposób diagnozować, analizować i przeciwdziałać różnym zagrożeniom. Poznają zagadnienia związane z bezpieczeństwem w kontekście politycznym, ekonomicznym, militarnym i kulturowym. Będą mieli zajęcia m.in. z zakresu aktualnych zagrożeń bezpieczeństwa, ratownictwa medycznego, zachowania w sytuacjach kryzysowych, psychologii bezpieczeństwa.

WSPiA jako nowość wprowadza w miejsce tradycyjnych egzaminów nowy sposób zaliczania przedmiotów. Uczelnia przestawia się na system punktowy.

- Każdy przedmiot składa się z tematów. Student może zaliczyć je w dowolnie wybranym czasie. Aby uzyskać pozytywną ocenę, do końca semestru trzeba uzbierać odpowiednią liczbę punktów - tłumaczy Przemysław Pawlak. - Punkty będzie można zdobyć też za aktywność i obecność na zajęciach. Ma to uczyć systematyczności i odpowiedzialności.
Zobacz kolejne oferty uczelni:

Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie

Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie uruchamia stacjonarne i niestacjonarne studia inżynierskie na jedynym w Polsce kierunku: informatyka i cyberbezpieczeństwo, w specjalnościach: informatyka śledcza oraz programowanie systemów informatycznych.

- Ukończenie tych studiów da absolwentom kompetencje do pracy w dużych firmach informatycznych, służbach mundurowych, a także szansę na własną działalność gospodarczą - podkreśla Jolanta Ptaszek, kanclerz WSI-E.

Ponadto proponuje studia inżynierskie na geodezji i kartografii i licencjackie na kierunkach: coaching i zarządzanie zasobami ludzkimi oraz mediacje i negocjacje. Nabór rozpoczyna się 4 maja.
Zobacz kolejne oferty uczelni:

Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu

Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu nabór rozpocznie 6 czerwca. Można wybierać spośród 16 kierunków.

Ekonomia menedżerska, menedżer hotelarstwa i gastronomii, menedżer produktu, menedżer SPA i wellness, obsługa ruchu turystycznego, rekreacja ruchowa z elementami treningu personalnego oraz wojsko w systemie bezpieczeństwa to wybrane nowe specjalności, które będą uruchomione w PWST-E w Jarosławiu od roku akademickiego 2016/2017.
Zobacz kolejne oferty uczelni:


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie


W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie

ruszył już system elektronicznej rejestracji kandydatów na studia. Nabór ten potrwa do drugiej połowy lipca.

W ofercie jest 16 kierunków (2 czekają na zgodę MNiSW). Najbardziej obleganymi przed rokiem były: pielęgniarstwo, mechanika i budowa maszyn, informatyka, filologia angielska oraz pedagogika. Na pierwszy rok uczelnia chce przyjąć ok. 800 studentów.

- Nowością jest specjalność na kierunku mechanika i budowa maszyn: projektowanie i wytwarzanie w środowisku wirtualnym. Prawie pewne jest uruchomienie dwóch nowych kierunków: zielarstwa oraz międzynarodowej komunikacji językowej - wylicza Joanna Jagiełło-Kuczała z sekretariatu rektora PWSZ w Krośnie.
Zobacz kolejne oferty uczelni:

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnobrzegu

Rekrutacja na studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnobrzegu rozpocznie się 4 maja i potrwa do 30 września.

W ofercie są kierunki: pielęgniarstwo, bezpieczeństwo wewnętrzne, finanse i rachunkowość, pedagogika, ekonomia menedżerska, europeistyka, polityka społeczna, pedagogika.

- Nowością jest kierunek: gospodarka turystyczna i gastronomia - mówi Renata Kozdra-Laba z Działu Kształcenia w PWSZ w Tarnobrzegu. - Ma uzasadnienie w odniesieniu do wielu aspektów społeczno-gospodarczych zarówno powiatu tarnobrzeskiego, jak i województwa podkarpackiego.
Zobacz kolejne oferty uczelni:

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku

W Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku rekrutacja rozpoczęła się dziś (4 maja). Są dwie nowości, jeśli chodzi o specjalności. To gospodarka leśna oraz prewencja weterynaryjna na kierunku: gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych, na studiach inżynierskich.

- Chcielibyśmy też uruchomić nabór na kierunki: fizjoterapia - na studiach I stopnia licencjackich, gastronomia z dietetyką na studiach I stopnia inżynierskich oraz pielęgniarstwo na studiach II stopnia, uzupełniających magisterskich - wylicza Elżbieta Kruczek, kierownik Działu Toku Studiów PWSZ w Sanoku.
Zobacz kolejne oferty uczelni:

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu

W Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu termin składania dokumentów na studia upływa 31 lipca.

Nie ma nowych kierunków, ale na niektórych poszerzona została oferta edukacyjna o nowe obszary. Na przykład na inżynierii środowiska o odnawialne źródła energii. Nowy program studiów polonistycznych skierowany jest do młodych humanistów, zainteresowanych tradycją polskiej kultury, nowymi narzędziami komunikacji społecznej oraz współczesnymi mediami.
Zobacz kolejne oferty uczelni:

Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle

Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle rekrutację rozpoczyna dziś (4 maja).

W ofercie ma kierunki: ekonomię, transport, gospodarkę przestrzenną, a także finanse i rachunkowość.
Zobacz kolejne oferty uczelni:

Politechnika Rzeszowska

W tym roku Politechnika Rzeszowska nie planuje nowych kierunków studiów.

Na studia stacjonarne na pierwszy rok politechnika chce przyjąć ponad 3,7 tysięcy studentów.

Do wyboru są następujące kierunki: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, ochrona środowiska, inżynieria materiałowa, lotnictwo i kosmonautyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, biotechnologia, inżynieria chemiczna i procesowa, technologia chemiczna, automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, energetyka, informatyka, inżynieria medyczna, matematyka, bezpieczeństwo wewnętrzne, finanse i rachunkowość, logistyka i zarządzanie.

W Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym w Stalowej Woli: mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji.

Przed rokiem najbardziej obleganymi kierunkami studiach stacjonarnych I stopnia były:

- matematyka - zastosowanie matematyki w ekonomii - 1,43 osoby na miejsce

- informatyka - 4,55 osoby na miejsce

- automatyka i robotyka - 4,34 osoby na miejsce

-lotnictwo i kosmonautyka - 3,98 osoby na miejsce

- mechanika i budowa maszyn - 3,64 osoby na miejsce

- logistyka - 3,34 osoby na miejsce

- finanse i rachunkowość - 3,24 osoby na miejsce

- mechatronika - 3,08 osoby na miejsce

- zarządzanie inżynierią produkcji - 3,02 osoby na miejsce

Uczelnia obserwowała wzrost liczby kandydatów na studia stacjonarne I stopnia o ponad 700 osób, w porównaniu z poprzednią rekrutacją.

Szczegółowe terminy i limity przyjęć na poszczególne kierunki zostaną zamieszczone na stronie: portal.prz.edu.pl po 19 maja.
Zobacz kolejne oferty :

Uniwersytet Rzeszowski

Lingwistyka stosowana (studia I stopnia, stacjonarne) to nowy kierunek, który chce od nowego roku akademickiego uruchomić Uniwersytet Rzeszowski.

Na UR rekrutacja na kierunki rozpoczynające kształcenie od semestru zimowego rozpocznie się 16 maja i potrwa do 28 września.

- Szczegółowy terminarz poszczególnych etapów postępowania rekrutacyjnego ustalają dziekani wydziałów. Harmonogramy są dostępne na stronie internetowej uniwersytetu w zakładce „rekrutacja 2016/2017” - mówi dr Maciej Ulita, rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Uczelnia przygotowuje w sumie 5896 miejsc dla kandydatów na nowy rok akademicki.

Co ciekawe, 18 kwietnia dział kształcenia UR otrzymał z Ministerstwa Zdrowia projekt rozporządzenia dotyczącego limitów przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko - dentystyczny na rok akademicki 2016/2017.

Wskazuje on, że limit przyjęć na nowy rok akademicki na kierunek lekarski prowadzony przez Wydział Medyczny UR będzie wynosił 75 miejsc na studiach stacjonarnych i 75 miejsc na studiach niestacjonarnych. To więcej niż w poprzednim roku, kiedy limit wynosił 60.

Przed rokiem najbardziej obleganymi kierunkami na Uniwersytecie Rzeszowskim były:

- kierunek lekarski (studia stacjonarne) około 56 osób na jedno miejsce

- kierunek lekarski (studia niestacjonarne) około 8 osób na miejsce

- filologia angielska (I stopnia licencjackie, stacjonarne) 5 osób na jedno miejsce

- pielęgniarstwo (I st., stacjonarne) ok. 5 osób na miejsce

- dziennikarstwo i komunikacja społeczna (I st. stacjonarne) - ok. 3 osoby na miejsce

- jazz i muzyka rozrywkowa (I st., licencjackie, stacjonarne) - ok. 3 osoby na miejsce

Więcej informacji na temat rekrutacji na stronie: www.ur.edu.pl


Zobacz też:Zrób sobie rok przerwy, zanim wybierzesz studia

źródło: regiopraca.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprawdź, kiedy uczelnie z Podkarpacia rozpoczynają rekrutację - Podkarpackie Nasze Miasto

Wróć na podkarpackie.naszemiasto.pl Nasze Miasto