Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turystyczne atrakcje Podkarpacia, których nie znacie [TOP 8]

Katarzyna
Rafał Nowak
Krótki weekendowy wypad? Zostań na Podkarpaciu, tu wciąż nie brakuje miejsc niedocenianych, czy wręcz nieodkrytych przez turystów. Oto nasz krótki przewodnik po mniej znanych atrakcjach turystycznych Podkarpacia.

Wzgórza pełne tajemnic

Góra Chełm to serce rezerwatu o tej samej nazwie. Wzgórze leżące na Pogórzu Strzyżowskim owiane jest licznymi legendami, spośród których najczęściej powtarza się ta o Królu Węży. Niektórzy do dziś wierzą, że w słotne dni, od wzniesienia należy trzymać się z daleka.

Na południe od Dukli znajduje się natomiast Cergowa. Wzniesienie jest celem wielu wycieczek krajoznawczych, głównie z powodu znajdujących się tu jaskiń. Większość z nich można znaleźć na zachodnim zboczu .

Niemniej interesujący jest Liwocz - wzgórze wyrastające nad Jasłem, które łatwo rozpoznać po monumentalnym krzyżu na szczycie. Z ulokowanego tam punktu widokowego rozpościera się piękna panorama region. Przy doskonałej widoczności widać stąd Tatry. Z Liwoczem, który przez wielu określany jest mianem „magicznej góry” związane są pradawne legendy.

Zamki i rycerze

Bieździedza to spora wieś niedaleko Jasła. Słynie z zabytkowego, XV-wiecznego kościoła i wiekowego dębu. W drzewo wieki temu ktoś wbił dwa miecze. Rękojeść jednego z nich można dostrzec do dzisiaj, trzeba się tylko uważnie przypatrzeć.

W dolinie Sanu w okolicach Dynowa, na skraju Dąbrówki Starzeńskiej, znajdują się tajemnicze ruiny renesansowego zamku Stadnickich. W okolicy można zwiedzić także park krajobrazowy.

Ciekawostką jest także położone w Lubeni Grodzisko Okop. Po średniowiecznym grodzie obronnym i niedużej osadzie zachowały się tu wały obronne wraz z fosą.

W plenerze

Rudawka Rymanowska to niewielka wieś w Beskidzie Niskim. Ciekawa, bo pod wsią występują źródła wód mineralnych oraz cieplica o temperaturze 480 st. C. Ciekawostką jest znajdujący się tu przełom Wisłoka i wodospad.

W okolicach Woli Zarczyckiej (pow. leżajski) znajduje się naturalne stanowisko niezwykle rzadkiej w Europie rośliny. Azalia pontyjska kwitnie początkiem maja zaledwie przez kilkanaście dni. Jej woń jest tak silna, że czuć ją nawet z odległości 200 metrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podkarpackie.naszemiasto.pl Nasze Miasto