MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na oszustów. Mieszkanka powiatu starogardzkiego straciła 45 tys. zł

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Uwaga! Mundurowi ostrzegają przed oszustami podającymi się za członków naszej rodziny oraz policjantów lub prokuratorów. Ich jedynym celem jest przejęcie życiowych oszczędności swojej ofiary. Przekonała się o tym 85-letnia mieszkanka Kociewia, która straciła w ten sposób 45 tys. zł. Pamiętaj! Policjanci nigdy nie proszą o wykonanie przelewu na inne konto lub przekazanie gotówki, lub kosztowności w ramach prowadzonych śledztw i dochodzeń!

Policjanci przyjęli zgłoszenie o oszustwie popełnionym metodą "na fałszywego policjanta". Po raz kolejny mundurowi apelują o rozsądek i ostrzegają przed oszustami. Przestępcy w dalszym ciągu próbują wyłudzić pieniądze i liczą na nieuwagę osób starszych.

- W ostatnim czasie stosują połączone metody „na wypadek” i „na policjanta”. Oszuści dzwonią do wytypowanej przez siebie osoby i przedstawiają przygotowaną wcześniej historię. Najczęściej podają się za funkcjonariuszy policji i informują, że rzekomo doszło do wypadku, którego sprawcą jest osoba bliska dla osoby starszej. Następnie przedstawiają możliwość „polubownego załatwienia” sprawy lub wpłacenie kaucji dla uniknięcia aresztowania bliskiej osoby. Oszuści często używają taktyk straszenia lub gróźb, aby zmusić ofiary do przekazania swoich oszczędności - informuje asp. sztab. Marcin Kunka, rzecznik prasowy starogardzkiej policji.

Przekonała się o tym pewna mieszkanka Kociewia, z którą telefonicznie skontaktowali się oszuści.

- Przestępcy podszywający się za mundurowych poinformowali kobietę o śmiertelnym wypadku drogowym, którego sprawcą miała być jej córka. Aby kobieta nie trafiła do więzienia, 85-letnia mieszkanka powiatu starogardzkiego przekazała 45 000 zł. obcemu mężczyźnie, który chwilę później pojawił się na jej posesji - mówi asp. sztab. Marcin Kunka.

Informujemy, że policjanci lub prokuratorzy nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy kosztowności w celu ich zabezpieczenia oraz nie żądają przez telefon informacji na temat konta bankowego. W razie wątpliwości zawsze należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji lub prokuratury i potwierdzić, czy dana osoba rzeczywiście jest funkcjonariuszem. Należy pamiętać również, że podczas telefonicznej rozmowy z policjantem warto zachować czujność i nie podawać swoich danych osobowych czy informacji o posiadanym majątku. Nie przekazujcie również pieniędzy lub kosztowności osobom, których nie znacie. W przypadku, gdy dzwoniąca osoba podaje się za kogoś bliskiego i prosi o pomoc, nie należy działać pochopnie. Warto potwierdzić, czy bliska nam osoba potrzebuje naszej pomocy. W tym celu można np. samemu zadzwonić, żeby zweryfikować wiadomość. Oszuści wywierają presję na swojego rozmówcę, chcąc zmusić go do jak najszybszego, często pochopnego działania, w tym celu zasypują osobę dużą ilością informacji. W sytuacji, gdy dzwoni do nas osoba i próbuje wyłudzić pieniądze, należy przerwać połączenie i zawiadomić policję. Działając razem, możemy zapobiec przestępstwom i zwiększyć bezpieczeństwo naszej społeczności. Jeśli zauważysz podejrzane działania lub zostaniesz ofiarą oszustwa, natychmiast skontaktuj się z policją, aby jak najszybciej zgłosić sprawę. Bądźcie ostrożni i nie dajcie się oszukać!

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto